
المواصفات الكاملة
| دعم الشبكة | |
|---|---|
| نطاقات 2G | N/A |
| نطاقات 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| نطاقات 4G | LTE |
| السرعة | HSPA, LTE |
| التقنية | HSPA / LTE |
| معلومات الإطلاق | |
| أُعلن عنه | 2026, April 20 |
| الحالة | Available. Released 2026, May 08 |
| مواصفات الهيكل | |
| الخامة | Sapphire crystal front, titanium alloy front shell, ceramic back |
| الأبعاد | 42.9 x 42.9 x 10.8 mm (1.69 x 1.69 x 0.43 in) |
| الشريحة (SIM) | eSIM 99 natural diamonds (0.8 carats) 5 ATM (maximum depth 40 meters when diving) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ECG certified |
| الوزن | 91 g (3.21 oz) |
| تفاصيل الشاشة | |
| الحماية | Sapphire crystal glass |
| الدقة | 466 x 466 pixels (~338 ppi density) |
| الحجم | 1.38 inches |
| النوع | LTPO2 AMOLED, 3000 nits (peak) |
| نظام التشغيل والمعالج | |
| الشريحة (Chipset) | Kirin W80 |
| نظام التشغيل | HarmonyOS 6.1 |
| الذاكرة والتخزين | |
| منفذ البطاقة | No |
| ميزات الصوت | |
| منفذ 3.5 ملم | No |
| مكبر الصوت | Yes |
| خيارات الاتصال | |
| بلوتوث | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| تحديد المواقع | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO (L1+L5), QZSS (L1+L5), BDS |
| الراديو | No |
| USB | No |
| واي فاي (WLAN) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| ميزات إضافية | |
| المستشعرات | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature), X-TAP Sleep apnea detection Heart Rate Variability (HRV) Arterial Stiffness Detection |
| الطاقة والبطارية | |
| الشحن | Wireless |
| النوع | Li-Ion 540 mAh |
| مواصفات متنوعة | |
| الألوان | Diamond Silver |
| الموديلات | CHC-AL00 |
| السعر | About 4000 EUR |
الأسئلة الشائعة
يعمل Huawei Watch Ultimate Design Spring بنظام HarmonyOS 6.1.
يبلغ سُمك Huawei Watch Ultimate Design Spring 91g, 10.8mm thickness.
يتميز Huawei Watch Ultimate Design Spring بـ 540 mAh.
Huawei Watch Ultimate Design Spring Supports Up To 5W شحن.
يعمل Huawei Watch Ultimate Design Spring بواسطة Kirin W80.
No card slot
Released 2026, May 08
دقة شاشة Huawei Watch Ultimate Design Spring هي 466x466 pixels.
تأتي شاشة Huawei Watch Ultimate Design Spring بحجم 1.38".















